Přebor Moravy - Brno

Podruhé v historii zábřežského florbalu starší žáci postoupili do pražského finále!

Již 25 let se v našem regionu hraje Zábřežská florbalová liga, v níž sokolské týmy bojují o účast na Přeboru Moravy – ve  Frýdlantu n.O. (pro hráče do 13 let) anebo v Brně (pro hráče od 14 do 17 let). Pro hráče do 13 let je nejvyšší soutěží oblastní přebor, starší žáci a dospělí pak mohou postoupit až do celostátního přeboru, který se hraje v Praze. Poprvé jsme se do celostátního finále probojovali v r. 2013.

Z regionů do oblastních přeborů postupují na Moravě vždy dva týmy. Ač se letos starším žákům v ZFL nedařilo a skončili až na šestém místě, přesto postoupili do brněnského turnaje, neboť další sokolské týmy (Dlouhomilov, Dubicko) skončili v tabulce pod nimi. Vzhledem k výsledkům v ZFL nebyly naše ambice na přeboru starších žáků nijak vysoké. I když by se nám první místo určitě líbilo, reálné bylo spíš přání vylepšit si konečné umístění, než tomu bylo třeba loni, kdy skončili na posledním místě.

V předchozích letech jsme vždy do Brna jezdili už v pátek, abychom přenocovali v místní tělocvičně a nemuseli tak brzy ráno vstávat. Letos tomu bylo jinak zejména z toho důvodu, že naši tři hráči měli v pátek ve škole svůj „deváťácký“ ples a tak jsme se všichni v týmu shodli, že vyrazíme společně až v sobotu ráno.

Sestava: Matyáš N. (G). Jáchym K. (G), Martin B., Jan B., Jan D., Matěj Ch., Andrej Ch., Josef K., Víťa L, Klára O., Tomáš P. a Anna V.

Sobotní ráno bylo sice deštivé, ale nálada byla dobrá. Vyrazili jsme ve čtyřech autech, a ač dálnice na Brno byla místy rozkopaná (zejména u Vyškova), zvládli jsme na místo přijet včas. Překvapení nás ale na místě čekalo. Při zajišťování haly došlo ze strany vlastníka haly k chybě a na jeden termín byla hala zajištěna pro dva florbalové turnaje – pro náš přebor a pro ligu mladších žáků pořádanou Českým florbalem. Naštěstí brněnská sokolovna na ul. Kounicově  disponuje několika sály a tak jsme museli hrát v horolezeckém sále. Protože plocha tohoto sálu je trochu užží, tak se po dohodě mezi trenéry všech čtyř družstev hrál přebor systémem 3+1.

Naštěstí jsme nehráli hned první zápas, takže jsme mohli upravit dosud trénovanou taktiku hry ve čtyřech na hru ve třech. Postavili jsme dvě základní lajny (Tomáš, Bury, Díťa  a Hasič, Klára a Martin), které  měly za úkol rozhodovat zápasy, podle situace na hřišti byli doplňováni zbývajícími hráči, kteří měli za úkol dle potřeby střídat unavenější hráče ze základní lajny.  Naši brankáři se domluvili, že každý odchytá vždy jeden poločas daného zápasu.

VÝSLEDKY ZÁPASŮ

Zábřeh - Židlochovice    7:2 (4:0; 3:2)

Branky: 3 - Martin, 1 - Matěj, Jan B, Andrej a Anička
Asistence: Matěj Ch., Jan B., Jan D., Anička

Do zápasu jsme vlétli ve velkém stylu, na který nejsou naši trenéři ze ZFL zvyklí . Po většinu času jsme měli míček na florbalkách a na skóre to bylo vidět. V tomto zápase si zahráli všichni naši hráči, Matyáš si vychytal nulu a hattrickem se blýskl Martin.

Zábřeh : Frýdlant n/O zelení      6:4 (3:2; 3:2)

Branky: 3 -Martin, 1 – Matěj Ch., Jan B. a Víťa
Asistence: 2 – Matěj Ch., 1 – Martin, Jan D. a Andrej

Hráči a trenéři Dlouhomilova ani Dubicka neprojevili zájem o účast na přeboru, Frýdlant n/O, proto přivezl do Brna dva týmy („zelení“ byli poskládání zejména z mladších žáků), aby bylo na turnaji 5 týmů a mohli jsme tak každý odehrát 4 zápasy. Proto jsme tento zápas brali jako povinné vítězství, ale nic jednoduchého to nebylo. Soupeř dokázal trestat naše školácké chyby, jako byl pomalý návrat do obrany a naivita v soubojích, nakonec ale bylo vítězství naše. Věkový rozdíl hráčů a tedy i herní zkušenosti byly znát.

Zábřeh : Střelice              6:6 (3:3; 3.3)

Branky: 2- Jan B., 1 – Martin, Jan D., Tom a Klárka
Asistence: 2 – Jan D., 1 – Martin, Jan B

Zápas, v němž se hra i skóre přelévalo z jedné strany na druhou. Docházela nám energie i kondička a ke konci zápasu jsme i prohrávali. Přesto jsme našli v sobě touhu bojovat, kterápak byla odměněna vstřelením vyrovnávacího gólu. Za bod za remízu jsme byli moc rádi. Po tomto zápase jsme věděli, že máme reálnou šanci na postupové místo do celostátního finále v Praze.

Zábřeh : Frýdlant n/O žlutí         5:5 (3:3; 2:2)

Branky: 2 – Martin, Matěj Ch.,1 - Tomáš
Asistence: 2- Martin

Tento zápas měl všechno, co by si diváci mohli přát. Soupeř byl velmi těžký, všechny své zápasy dosud vyhrál. Do tohoto zápasu nastoupily jen naše dvě základní lajny a bránu až do konce utkání střežil Matyáš, naše brankářská jednička. V tomto zápase šlo nejen o postup do finále, které proběhne v Praze 18. května, ale v případě naší výhry i o první místo v tabulce.

Naši od začátku zápasu hráli ve vysokém tempu a s velkou dravostí, zaskočili soupeře a byli odměněni vedením 2:0. Poté soupeř zabral a pak se bojovalo – naštěstí v mezích pravidel - o každý milimetr na hřišti, o každý míček a dech, naši dali do bojů každou kapku energie. Krásný zápas s pořádnou dávkou adrenalinu, oba týmy si postup zcela zasluhují.

Po posledním zápase následovalo vyhlášení výsledků přeboru. V brankářském souboji zvítězil náš Matyáš (1. místo) a na pomyslném stupni vítězů ho doprovodil náš Jáchym (2. místo). V kanadském bodování vyhrál 1. místo náš Martin! Hasič byl 4. a Bury 7. Hráčům gratulujeme.

A tak jsme sice jako tým skončili druzí, ale neprohráli jsme ani jeden zápas! Na tomto turnaji vzhledem k menšímu hřišti sice záleželo na tom, jak umíte hrát kombinačně, ale důležitější bylo, jak umíte střílet. Systém 3+1 našemu týmu sedl i možná také proto, protože v naší sokolovně hráváme ve třech.

POŘADÍNÁZEVSKÓREBODY
1Frýdlant n/O žlutí26:1410
2Zábřeh24:178
3Střelice20:197
4Židlochovice14:263
5Frýdlant n/O zelení14:230

A tak se společně ještě můžeme potkat – a to na celostátním přeboru OV ČOS v Unihoc Aréně na Kotlářce v Praze 18. května (vlastně už den předem, budeme tam přespávat). Budeme rádi za každého fanouška, který nás doprovodí a podpoří!

Hana Pokorná