V sobotu 6. listopadu 2021 se po skoro dvou letech rozjela opět ZFL!

V Postřelmově se odehrálo první kolo 23. ročníku ZFL, kde se v dopoledních hodinách střetly týmy z kategorie mladších žáků a v odpoledních hodinách si poměřily síly týmy z kategorie starších žáků.

V kategorii mladších žáků chybělo Dubicko, kterému se nezadařilo složit tým. Jinak dorazily všechny zbývající týmy z obou kategorií.

První zápas našich mladších žáků proti Postřelmovu byl velice nervózní, rozpačitý a místy se zbytečnými chybami, ale vzhledem k prvnímu turnaji po 20 měsících nuceného klidu, malému počtu hráčů a náhradnímu gólmanovi, jsme s výsledkem 1:3 pro Worms Postřelmov a hlavně s přístupem hráčů velmi spokojeni. Výkon našich hráčů se postupem času a zejména ve druhém zápase s FbC Vikýřovice výrazně zlepšoval a nakonec dominovala pozitiva, jako jsou přihrávky mající oči, rychlý návrat do obrany, komunikace v našem obranném pásmu, rychlý přechod z našeho obranného pásma do útočného a třešničkou bylo také spravení mířidel na góly. Také výsledek 6:2 v náš prospěch hovoří o značném zlepšení hry týmu.

Ač ještě ve čtvrtek před turnajem jsme počítali s týmem o 9 hráčích včetně gólmana, nakonec na zápas dorazilo jen šest hráčů – Bury, Hasič, Víťa L., Honza D., Pepa K. a Klárka O. Naštěstí osmiletý Vašek K., který sice letos přerušil svou florbalovou kariéru, ale dorazil na zápas podpořit svého bratra, si ochotně oblékl dres a umožnil tak našim hráčům střídat aspoň po dvou. Pravda, branku nedal ani na ni nepřihrál, ale přesto dostatečně zaměstnával soupeřovy obránce, aby naši útočníci měli více prostoru nebo mohli vystřídat.
Svoji florbalovou premiéru si odbyla naše hráčka Klárka, která se dosud věnovala jen atletice, ale v létě se zúčastnila našeho sportovního kempu. Z počátku se samozřejmě hůře orientovala, co dělat v daných situacích, ale během dvou zápasů se tak rychle zadaptovala, že by divák ve druhém zápase nepoznal, že je to teprve její druhý zápas.

Také jsme museli řešit nepříjemnou situaci, a to v podobě pozice brankáře. Naše gólmanka Iva skončila v karanténě, a tak jsme hledali řešení. Nabídl se náš začínající hráč Dominik z Jestřebí, ještě ve čtvrtek si přišel na trénink vyzkoušet gólmanskou pozici, která ho velice zaujala, a bylo vyhráno. Jenže co čert (nebo spíše COVID) nechtěl, jeho škola je od soboty v karanténě a Dominik společně s  Aničkou, která také měla jet na tento zápas, museli zůstat doma. A tak jsme opět byli bez brankáře. V sobotu nasbíral nejvíce odvahy Honza a dobrovolně se přihlásil, že půjde do brány, ač nikdy ve svém životě nechytal. Jeho výkony byly na nováčka tak excelentní, že i náš trenér Jakub, který má mj. na starost gólmanské tréninky, tomu nechtěl věřit, ale všichni jsme byli velice mile překvapeni. K Honzovým výkonům velice gratulujeme.

Musíme také pochválit kombinační hru Hasiče a Buryho s řadou krásných kombinačních akcí před soupeřovou brankou, ale i Víťa a Pepa odvedli významný kus práce v obraně i útoku..

A co naši starší žáci?

Po poledni se rozjela liga i pro starší žáky. Naše hráče čekaly zápasy s FbC Vikýřovice (6:1 pro Zábřeh) a Orly z Troubelic (4:4). Oba soupeři byli kvalitní, s řadou herních zkušeností z minulých let, ale na všech týmech byla na turnaji ta dlouhá herní přestávka znát.

I tento náš tým byl velice ochuzen o pár hráčů, které skolila nemoc či zranění. A tak museli (a chtěli) vypomoci tři mladší žáci (Buri, Hasič a Klárka), aby doplnili řady těch starších – Adama S., Tomáše P., Béďu, Marušku O. a Martina M. Tato již zmíněná trojice, která se sehrávala již v dopoledních hodinách, ukázala svoje kvality i proti soupeřům starším o 2-5 roků, nezalekla se jich a pěkně jim motala hlavy a nohy. Nutno přiznat, že naši starší se měli co otáčet, aby se tě mladším vyrovnali, ale celý tým působil vyrovnaným dojmem, na gólech se podíleli kromě Klárky v obraně a Tomáše v brance všichni hráči. Klárka to ale vyrovnala svým bleskovým přístupem k útočícím soupeřům a přejít přes ni nebylo vůbec jednoduché. A Maruška svoji sestru v obraně svým nekompromisním a agresivním přístupem výborně doplňovala.

My trenéři jsme neočekávali od tohoto složení týmu žádný herní zázrak, ale byli jsme příjemně překvapeni výkony všech hráčů a bez ohledu na několik chyb vyrobených v obraně i útoku jsme s celkovou hrou týmu velmi spokojeni. Vždyť nebýt smolné chvilky, kdy gólman ztratil na chvíli pod tělem z dohledu míček, mohl být i ten druhý zápas vítězný. Ale vzhledem k výkonu soupeře je ten nerozhodný stav spravedlivý.

Jaké jsou ještě reakce trenérů?

Jsme rádi, že se mohla už rozjet liga, neboť je lépe vidět, na čem na trénincích pracovat a co ještě pilovat. Také je to pro nás svátek, když můžeme po dlouhé vidět výsledky naší společné práce.

Vedoucí oddílu a zároveň trenér Jiří Štěrba svoji pochvalou vlil trenérům ruměnec do tváří:

"Především musím Hance i Kubovi poděkovat za přípravu týmů na zápasy. Asi ještě nikdy nešli naši mladší hráči do zápasu tak připraveni jako v sobotu. Když pominu patru kolem Jirky Ptáčka, tak ti starší taky ne."

Děkujeme všem, kteří nás podporovali, ať již přímo v hale v hledišti nebo doma. A těšíme se na další shledání, tentokrát v Rapotíně 27. listopadu, kde se naši mladší žáci střetnout s Holkami a Kluky z Údolí a starší čekají náročné zápasy s Postřelmovem a Údolím Desné.

10:00 - 10:30 mladší žáci vs. Holky z Údolí

11:00 - 11:30 mladší žáci vs Kluci z Údolí